The LQP03TG12NJ02D is a surface mount fixed inductor from Murata with a current rating of 180mA and a DC resistance of 1.78 ohms. It has a self resonant frequency of 3.7 GHz and an inductance of 12 nH. The inductor is available in a 0201 package and is RoHS compliant. It operates over a temperature range of -55°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata LQP03TG12NJ02D technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 0201 |
| Case Code (Metric) | 0603 |
| Package/Case | 0201 |
| Current Rating | 180mA |
| DC Current | 180mA |
| DC Resistance (DCR) | 1.78R |
| Depth | 0.33mm |
| Height - Seated (Max) | 0.013inch |
| Inductance | 12nH |
| Length | 0.024inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 3.7GHz |
| Series | LQP03TG_02 |
| Shielding | Unshielded |
| Technology | THIN FILM |
| Test Frequency | 500MHz |
| Tolerance | 5% |
| Width | 0.012inch |