The LQP03TG18NJ02D is a surface mount fixed inductor from Murata, featuring a 0201 package and a maximum operating temperature of 125°C. It has a current rating of 160mA and a tolerance of 5%. The inductor is unshielded and has a self resonant frequency of 2.8GHz. It is RoHS compliant and available in tape and reel packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata LQP03TG18NJ02D technical specifications.
| Package/Case | 0201 |
| Current Rating | 160mA |
| DC Current | 160mA |
| DC Resistance (DCR) | 2.28R |
| Depth | 0.33mm |
| Height - Seated (Max) | 0.013inch |
| Inductance | 18nH |
| Length | 0.024inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 2.8GHz |
| Series | LQP03TG_02 |
| Shielding | Unshielded |
| Technology | THIN FILM |
| Test Frequency | 500MHz |
| Tolerance | 5% |
| Width | 0.012inch |