Murata LQP03TG1N3C02D technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 0201 |
| Case Code (Metric) | 0603 |
| Package/Case | 0201 |
| Current Rating | 600mA |
| DC Current | 600mA |
| DC Resistance (DCR) | 150mR |
| Depth | 0.33mm |
| Height - Seated (Max) | 0.013inch |
| Inductance | 1.3nH |
| Length | 0.024inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 15000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 150mR |
| RMS Current (Irms) | 600mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 15GHz |
| Series | LQP03TG_02 |
| Series Resistance | 150mR |
| Shielding | Unshielded |
| Technology | THIN FILM |
| Test Frequency | 500MHz |
| Width | 0.012inch |