Murata LQP03TG22NJ02D technical specifications.
| Package/Case | 0201 |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 140mA |
| DC Current | 140mA |
| DC Resistance (DCR) | 2.85R |
| Depth | 0.33mm |
| Height | 0.85mm |
| Height - Seated (Max) | 0.013inch |
| Inductance | 22nH |
| Length | 0.024inch |
| Max DC Current | 140mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 15000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 9 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 2.5GHz |
| Series | LQP03TG_02 |
| Shielding | Unshielded |
| Technology | THIN FILM |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 500MHz |
| Tolerance | 5% |
| Weight | 6E-06oz |
| Width | 0.012inch |