The LQP03TG2N3C02D is a surface mount fixed inductor from Murata with a current rating of 450mA and an inductance of 2.3nH. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The inductor is packaged in a 0201 case code and is available in a cut tape packaging. It is RoHS compliant and has a self resonant frequency of 11.5GHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata LQP03TG2N3C02D technical specifications.
| Package/Case | 0201 |
| Current Rating | 450mA |
| DC Resistance (DCR) | 250mR |
| Height - Seated (Max) | 0.013inch |
| Inductance | 2.3nH |
| Length | 0.024inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Cut Tape |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 11.5GHz |
| Series | LQP03TG_02 |
| Shielding | Unshielded |
| Test Frequency | 500MHz |
| Width | 0.012inch |