The LQP03TG2N4C02D is a 0201 surface mount fixed inductor from Murata with a current rating of 450mA and a DC resistance of 250mR. It has an inductance of 2.4nH and a self resonant frequency of 11GHz. The inductor is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is RoHS compliant and available in a tape and reel packaging with 15000 pieces per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata LQP03TG2N4C02D technical specifications.
| Package/Case | 0201 |
| Current Rating | 450mA |
| DC Current | 450mA |
| DC Resistance (DCR) | 250mR |
| Depth | 0.33mm |
| Height - Seated (Max) | 0.013inch |
| Inductance | 2.4nH |
| Length | 0.024inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 15000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 11GHz |
| Series | LQP03TG_02 |
| Shielding | Unshielded |
| Technology | THIN FILM |
| Test Frequency | 500MHz |
| Width | 0.012inch |