The LQP03TG2N9C02D is a surface mount fixed inductor from Murata with a case code of 0201 and a current rating of 450mA. It has a DC resistance of 250mR and operates over a temperature range of -55°C to 125°C. The inductor is packaged in cut tape and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata LQP03TG2N9C02D technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 0201 |
| Case Code (Metric) | 0603 |
| Package/Case | 0201 |
| Current Rating | 450mA |
| DC Resistance (DCR) | 250mR |
| Height - Seated (Max) | 0.013inch |
| Inductance | 2.9nH |
| Length | 0.024inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Cut Tape |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 9.5GHz |
| Series | LQP03TG_02 |
| Shielding | Unshielded |
| Test Frequency | 500MHz |
| Width | 0.012inch |