The LQP03TG3N6C02D is a surface mount fixed inductor from Murata with a current rating of 350mA and an inductance of 3.6nH. It is available in a 0201 package and is suitable for use in high-frequency applications up to 8GHz. The inductor has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is RoHS compliant and is supplied on tape and reel in quantities of 15000.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata LQP03TG3N6C02D technical specifications.
| Package/Case | 0201 |
| Current Rating | 350mA |
| DC Current | 350mA |
| DC Resistance (DCR) | 350mR |
| Depth | 0.33mm |
| Height - Seated (Max) | 0.013inch |
| Inductance | 3.6nH |
| Length | 0.024inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 15000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 8GHz |
| Series | LQP03TG_02 |
| Shielding | Unshielded |
| Technology | THIN FILM |
| Test Frequency | 500MHz |
| Width | 0.012inch |