The LQP03TG4N7H02D is a surface mount fixed inductor with a current rating of 250mA and a DC resistance of 720mR. It operates within a temperature range of -55°C to 125°C and has a self resonant frequency of 6GHz. The inductor is packaged in a 0201 case and is available in quantities of 15000. It is RoHS compliant and has a tolerance of 3%. The inductor is unshielded and has a thickness of 0.33mm, a length of 0.024inch, and a width of 0.012inch.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata LQP03TG4N7H02D technical specifications.
| Package/Case | 0201 |
| Current Rating | 250mA |
| DC Current | 250mA |
| DC Resistance (DCR) | 720mR |
| Depth | 0.33mm |
| Height - Seated (Max) | 0.013inch |
| Inductance | 4.7nH |
| Length | 0.024inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 15000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 6GHz |
| Series | LQP03TG_02 |
| Shielding | Unshielded |
| Technology | THIN FILM |
| Test Frequency | 500MHz |
| Tolerance | 3% |
| Width | 0.012inch |