Murata LQP03TG6N8J02D technical specifications.
| Package/Case | 0201 |
| Current Rating | 200mA |
| DC Current | 200mA |
| DC Resistance (DCR) | 1.15R |
| Depth | 0.33mm |
| Height - Seated (Max) | 0.013inch |
| Inductance | 6.8nH |
| Length | 0.024inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 5.4GHz |
| Series | LQP03TG_02 |
| Shielding | Unshielded |
| Technology | THIN FILM |
| Test Frequency | 500MHz |
| Tolerance | 5% |
| Width | 0.012inch |