Murata LQP03TG82NJ02D technical specifications.
| Package/Case | 0201 |
| Current Rating | 90mA |
| DC Resistance (DCR) | 7.15R |
| Height | 0.3mm |
| Height - Seated (Max) | 0.013inch |
| Inductance | 82nH |
| Length | 0.024inch |
| Max DC Current | 90mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 15000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 6 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 1GHz |
| Series | LQP03TG_02 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 300MHz |
| Tolerance | 5% |
| Width | 0.012inch |