The LQP03TG8N2J02D is a surface mount fixed inductor from Murata with a current rating of 200mA and a DC resistance of 1.4 ohms. It has a tolerance of 5% and is constructed using thin film technology. The inductor is available in a 0201 package type and is RoHS compliant. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata LQP03TG8N2J02D technical specifications.
| Package/Case | 0201 |
| Current Rating | 200mA |
| DC Current | 200mA |
| DC Resistance (DCR) | 1.4R |
| Depth | 0.33mm |
| Height - Seated (Max) | 0.013inch |
| Inductance | 8.2nH |
| Length | 0.024inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 4.8GHz |
| Series | LQP03TG_02 |
| Shielding | Unshielded |
| Technology | THIN FILM |
| Test Frequency | 500MHz |
| Tolerance | 5% |
| Width | 0.012inch |