Murata LQP03TN1N3C02D technical specifications.
| Package/Case | 0201 |
| Core Material | Non-Magnetic |
| Current Rating | 600mA |
| DC Current | 600mA |
| DC Resistance (DCR) | 150mR |
| Depth | 0.33mm |
| Height | 0.3mm |
| Height - Seated (Max) | 0.013inch |
| Inductance | 1.3nH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.024inch |
| Max DC Current | 600mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 15000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 14 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 17GHz |
| Series | LQP03TN_02 |
| Shielding | Unshielded |
| Technology | THIN FILM |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 500MHz |
| Width | 0.012inch |