Murata LQP03TN2N2C04D technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 0201 |
| Case Code (Metric) | 0603 |
| Package/Case | 0201 |
| Current Rating | 220mA |
| DC Current | 220mA |
| DC Resistance (DCR) | 180mR |
| Depth | 0.35mm |
| Height | 0.012inch |
| Inductance | 2.2nH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.024inch |
| Max DC Current | 220mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 13 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 6GHz |
| Series | LQP03T_04 |
| Shielding | Unshielded |
| Technology | THIN FILM |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 500MHz |
| Width | 0.012inch |