Murata LQP03TN2N7C04D technical specifications.
| Package/Case | 0201 |
| Current Rating | 220mA |
| DC Current | 220mA |
| DC Resistance (DCR) | 200mR |
| Depth | 0.35mm |
| Height | 0.3mm |
| Inductance | 2.7nH |
| Length | 0.024inch |
| Max DC Current | 220mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 13 |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 6GHz |
| Series | LQP03T_04 |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 500MHz |
| Width | 0.3mm |