The LQP03TN36NJ02D is a surface mount fixed inductor from Murata with a current rating of 120mA and a DC resistance of 3 ohms. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The inductor is packaged in a 0201 case and is RoHS compliant. It has a self resonant frequency of 1.5GHz and is suitable for use in high-frequency applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata LQP03TN36NJ02D technical specifications.
| Package/Case | 0201 |
| Core Material | Non-Magnetic |
| Current Rating | 120mA |
| DC Resistance (DCR) | 3R |
| Height - Seated (Max) | 0.013inch |
| Inductance | 36nH |
| Length | 0.024inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 1.5GHz |
| Series | LQP03TN_02 |
| Shielding | Unshielded |
| Test Frequency | 500MHz |
| Tolerance | 5% |
| Width | 0.012inch |