Murata LQP03TN3N2C02D technical specifications.
| Core Material | Non-Magnetic |
| Current Rating | 450mA |
| DC Resistance (DCR) | 250mR |
| Height | 0.3mm |
| Height - Seated (Max) | 0.013inch |
| Inductance | 3.2nH |
| Length | 0.024inch |
| Max DC Current | 450mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 15000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 14 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 8GHz |
| Series | LQP03TN_02 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 500MHz |
| Width | 0.3mm |