Murata LQP03TN4N1B02D technical specifications.
| Core Material | Non-Magnetic |
| Current Rating | 350mA |
| DC Current | 350mA |
| DC Resistance (DCR) | 400mR |
| Depth | 0.33mm |
| Height - Seated (Max) | 0.013inch |
| Inductance | 4.1nH |
| Length | 0.024inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 15000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 5.3GHz |
| Series | LQP03TN_02 |
| Shielding | Unshielded |
| Technology | THIN FILM |
| Test Frequency | 500MHz |
| Width | 0.012inch |