The LQP03TN4N2C02D is a 0201 thin film inductor from Murata with a current rating of 350mA and a DC resistance of 400mR. It operates over a temperature range of -55°C to 125°C and is suitable for surface mount applications. This inductor is unshielded and features a self resonant frequency of 5.3GHz. It is RoHS compliant and available in tape and reel packaging with 15,000 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata LQP03TN4N2C02D technical specifications.
| Package/Case | 0201 |
| Core Material | Non-Magnetic |
| Current Rating | 350mA |
| DC Current | 350mA |
| DC Resistance (DCR) | 400mR |
| Depth | 0.33mm |
| Height - Seated (Max) | 0.013inch |
| Inductance | 4.2nH |
| Length | 0.024inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 15000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 5.3GHz |
| Series | LQP03TN_02 |
| Shielding | Unshielded |
| Technology | THIN FILM |
| Test Frequency | 500MHz |
| Width | 0.012inch |