Murata LQP15MN10NG02D technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | 0402 |
| Core Material | Non-Magnetic, Ferrite |
| DC Current | 100mA |
| DC Resistance (DCR) | 1.3R |
| Depth | 0.6mm |
| Height | 0.35mm |
| Inductance | 10nH |
| Inductance Tolerance | 2% |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1mm |
| Max DC Current | 100mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 13 |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 4.5GHz |
| Series | LQP15M |
| Shielding | Unshielded |
| Technology | THIN FILM |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 500MHz |
| Tolerance | 2% |
| Weight | 2.3E-05oz |
| Width | 0.5mm |