Murata LQP15MN12NG02D technical specifications.
| DC Current | 90mA |
| DC Resistance (DCR) | 1.6R |
| Depth | 0.6mm |
| Height | 0.35mm |
| Inductance | 12nH |
| Inductance Tolerance | 2% |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1mm |
| Max DC Current | 90mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Radiation Hardening | No |
| Rated Current-Max | 90mA |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 3.7GHz |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 500MHz |
| Tolerance | 2% |
| Width | 0.5mm |