Murata LQP15MN3N3W02D technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | 0402 |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 190mA |
| DC Resistance (DCR) | 400mR |
| Depth | 0.6mm |
| Height | 0.35mm |
| Height - Seated (Max) | 0.018inch |
| Inductance | 3.3nH |
| Length | 1mm |
| Max DC Current | 190mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 13 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 6GHz |
| Series | LQP15M |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 500MHz |
| Width | 0.02inch |