Murata LQP15MN3N5W02D technical specifications.
| Package/Case | 0402 |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 170mA |
| DC Current | 170mA |
| DC Resistance (DCR) | 500mR |
| Depth | 0.6mm |
| Height | 0.35mm |
| Height - Seated (Max) | 0.018inch |
| Inductance | 3.5nH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1mm |
| Max DC Current | 170mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 10000 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 6GHz |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 500MHz |
| Width | 0.02inch |