Murata LQP18MN10NG02D technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Core Material | Non-Magnetic, Ferrite |
| Current Rating | 150mA |
| DC Current | 150mA |
| DC Resistance (DCR) | 1R |
| Depth | 0.95mm |
| Height | 0.5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.024inch |
| Inductance | 10nH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1.6mm |
| Max DC Current | 150mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 17 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 3.4GHz |
| Series | LQP18MN_02 |
| Shielding | Unshielded |
| Technology | THIN FILM |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 500MHz |
| Tolerance | 2% |
| Width | 0.031inch |