Murata LQP18MN12NG02D technical specifications.
| Package/Case | 0603 |
| Core Material | Non-Magnetic, Ferrite |
| Current Rating | 150mA |
| DC Current | 150mA |
| DC Resistance (DCR) | 1R |
| Depth | 0.95mm |
| Height | 0.5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.024inch |
| Inductance | 12nH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1.6mm |
| Max DC Current | 150mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Radiation Hardening | No |
| Rated Current-Max | 150mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 3GHz |
| Series | LQP18MN_02 |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 500MHz |
| Tolerance | 2% |
| Width | 0.031inch |