The LQP18MN33NG00D is a surface mount fixed inductor from Murata with a package quantity of 4000 units per reel. It has a maximum DC current rating of 250mA and a self resonant frequency of 1.7GHz. The inductor is available in a 0603 package case with dimensions of 0.5mm height, 0.8mm width, and 1.6mm length. It has a Q factor of 17 and a tolerance of 2%. The LQP18MN33NG00D is not radiation hardened and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata LQP18MN33NG00D technical specifications.
| Package/Case | 0603 |
| Height | 0.5mm |
| Inductance | 3.3nH |
| Length | 1.6mm |
| Max DC Current | 250mA |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 17 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 1.7GHz |
| Series | LQP |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 2% |
| Width | 0.8mm |