Murata LQP18MN82NG02D technical specifications.
| Package/Case | 0603 |
| Core Material | Non-Magnetic, Ferrite |
| Current Rating | 50mA |
| DC Current | 50mA |
| DC Resistance (DCR) | 4.6R |
| Depth | 0.95mm |
| Height | 0.5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.024inch |
| Inductance | 82nH |
| Length | 1.6mm |
| Max DC Current | 50mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 800MHz |
| Series | LQP18 |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 300MHz |
| Tolerance | 2% |
| Width | 0.8mm |