The LQP21MN8N2C01L is an 0805 SMD/SMT fixed inductor from Murata with an inductance of 8.2nH and a tolerance of 20%. It is available in a package quantity of 4000 units per reel. The inductor is designed for surface mount applications and has a length of 2mm and a width of 1.25mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata LQP21MN8N2C01L technical specifications.
| Package/Case | 0805 |
| Inductance | 8.2nH |
| Length | 2mm |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | LQP |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Width | 1.25mm |