The Murata LQW15CNR33J1ZD is a surface mount fixed inductor with a general purpose design. It has a nominal inductance of 0.33uH and a DC resistance of 0.56Ohm. The inductor is rated for a maximum current of 0.39A and operates at a self resonance frequency of 520MHz. It is available in a 0402 package type and is suitable for use in RF inductor applications.