The LQW18AS72NG00D is a surface mount general purpose inductor from Murata. It features a nominal inductance of 0.072uH and a DC resistance of 0.49ohm. The inductor is rated for a maximum current of 0.4A and has a self resonance frequency of 1700. It is available in a 0603 package type and is suitable for RF inductor applications.