The LQW18AS72NG0ZD is a 0603 wirewound RF chip inductor from Murata with an inductance of 0.072uH and a tolerance of 2%. It has a maximum DC current of 0.4A and a maximum DC resistance of 0.49R. The inductor's minimum quality factor is 34 and its minimum self resonant frequency is 1700MHz. It operates over a temperature range of -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata LQW18AS72NG0ZD technical specifications.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 0.072uH |
| Tolerance | 2% |
| Inductance Test Frequency | 150MHz |
| Maximum DC Current | 0.4A |
| Max DC Resistance | 0.49Ohm |
| Minimum Quality Factor | 34 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 1700MHz |
| Case Size | 0603 |
| Product Length | 1.8mm |
| Height | 1mm |
| Product Depth | 1.1mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |