The LQW18AS82NG00D is a surface mount general purpose inductor from Murata with a nominal inductance of 0.082uH and a DC resistance of 0.54Ohm. It has a maximum rated current of 0.4A and a self resonance frequency of 1700. The inductor is not shielded and has a quality factor of at least 34 at its nominal inductance. It is designed for use in RF applications and has a test frequency of 150kHz. The inductor is available in a surface mount package with dimensions of 1.6mm in length, 0.8mm in width, and 0.85mm in height.