The LQW18ASR15J0ZD is a surface mount fixed inductor from Murata with a nominal inductance of 0.15uH and a minimum quality factor of 28. It has a maximum rated current of 0.28A and operates at a test frequency of 150MHz. The inductor is not shielded and has a DC resistance of 0.92. It is suitable for RF inductor applications and has a self resonance frequency of 990. The inductor is available in a surface mount package with a length of 1.6mm, width of 0.8mm, and height of 0.85mm.