The LQW18ASR18J0CD is a surface mount fixed inductor from Murata with a nominal inductance of 0.18uH and a DC resistance of 1.4Ohm. It has a maximum rated current of 24mA and a self resonance frequency of 990MHz. The inductor is designed for RF applications and is available in a 0603 package. It operates over a temperature range of -40 to 85 degrees Celsius.