The LQW2BASR47J00K is a surface mount wirewound inductor from Murata with a type of RF chip and non-magnetic core material. It features an inductance of 0.47uH, a tolerance of 5%, and a maximum DC current of 0.25A. The inductor has a maximum DC resistance of 1.76 ohms and a minimum quality factor of 33. It operates over a temperature range of -55 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata LQW2BASR47J00K technical specifications.
| Core Material | Non Magnetic |
| Inductance | 0.47uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 50MHz |
| Maximum DC Current | 0.25A |
| Max DC Resistance | 1.76Ohm |
| Minimum Quality Factor | 33 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 300MHz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.29mm |
| Height | 1.52mm |
| Product Depth | 1.73mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |