The LQW2BASR82J00K is a surface mount fixed inductor from Murata with a wirewound technology and unshielded protection style. It features a non-magnetic core material and a minimum quality factor of 23. The inductor has a maximum DC current rating of 0.18A and a maximum DC resistance of 2.35R. It operates over a temperature range of -55°C to 125°C and is available in an 0805 case size.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata LQW2BASR82J00K technical specifications.
| Core Material | Non Magnetic |
| Inductance | 0.82uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 25MHz |
| Maximum DC Current | 0.18A |
| Max DC Resistance | 2.35Ohm |
| Minimum Quality Factor | 23 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 230MHz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.29mm |
| Height | 1.52mm |
| Product Depth | 1.73mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |