Murata LQW2UASR18G00L technical specifications.
| Case Size | 1008 |
| Product Length (mm) | 2.92 |
| Product Depth (mm) | 2.65 |
| Product Height (mm) | 2.03 |
| Number of Terminals | 2 |
| Product Weight (g) | 0.039 |
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Non Magnetic |
| Inductance | 0.18uH |
| Tolerance | 2% |
| Inductance Test Frequency | 25MHz |
| Maximum DC Current | 0.62A |
| Max DC Resistance | 0.77Ohm |
| Minimum Quality Factor | 45 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 750MHz |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |