Murata's LQW2UASR82J00B is a 0.82uH wirewound inductor with a 5% tolerance and unshielded protection style. It features a non-magnetic core material and a maximum DC current of 0.4A. The inductor has a maximum DC resistance of 1.61 ohms and a minimum quality factor of 45. It operates at a minimum self resonant frequency of 350MHz and has a case size of 1008. The inductor measures 2.92mm in length, 2.03mm in height, and 2.65mm in depth. It is designed to operate within a temperature range of -55 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata LQW2UASR82J00B technical specifications.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Non Magnetic |
| Inductance | 0.82uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 25MHz |
| Maximum DC Current | 0.4A |
| Max DC Resistance | 1.61Ohm |
| Minimum Quality Factor | 45 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 350MHz |
| Case Size | 1008 |
| Product Length | 2.92mm |
| Height | 2.03mm |
| Product Depth | 2.65mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |