Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Murata NCP18XH103E03RB datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Accuracy | 1% |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Current Rating | 310uA |
| Depth | 0.8mm |
| Length | 1.6mm |
| Max Current Rating | 100uA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 100mW |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 10kR |
| Resistance Tolerance | 3% |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | NCP18 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 3% |
| Voltage Rating | 5V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Murata NCP18XH103E03RB to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
