
Isolated DC-DC converter module, 6W output power, 15V nominal output voltage, 400mA output current. Features a wide input voltage range of 18V to 75V DC, with a nominal input of 48V. Offers 1.5kV isolation and 84% efficiency. Packaged in a metal DIP case for through-hole PCB mounting, operating from -40°C to 85°C. RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Murata NCS6S4815C datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DIP |
| Current - Output 1 | 400mA |
| Depth | 32mm |
| Efficiency | 84% |
| Height | 10mm |
| Isolation | Isolated |
| Isolation Voltage | 1.5kV |
| Length | 1.26inch |
| Max Input Voltage (DC) | 75V |
| Min Input Voltage (DC) | 18V |
| Max Input Voltage | 75V |
| Min Input Voltage | 18V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 400mA |
| Max Output Power | 6W |
| Max Power Dissipation | 6W |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Nominal Input Voltage | 48V |
| Nominal Output Voltage | 15V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 48V |
| Output Current | 400mA |
| Output Power | 6W |
| Output Voltage | 15V |
| Package Quantity | 15 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | NCS6 |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Width | 20mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Murata NCS6S4815C to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
