
EMI filter, LC-circuit, surface mount, 0805 package. Features 16V DC voltage rating, 150mA current rating, and 125°C max operating temperature. Includes 76pF capacitance and 185nH inductance. Flat termination, lead-free, and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Murata NFL21SP706X1C3D datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 76pF |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Package/Case | 0805 |
| Circuit Type | Filter |
| Current | 150mA |
| Current Rating | 150mA |
| Depth | 1.25mm |
| ESD Protection | No |
| Height | 0.85mm |
| Inductance | 185nH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2mm |
| Max Current Rating | 150mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Voltage Rating (DC) | 16V |
| Mount | Surface Mount, PCB |
| Number of Channels | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | EMIFIL®, NFL21SP |
| Termination | Flat |
| Voltage Rating | 16V |
| DC Rated Voltage | 16V |
| Width | 1.25mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Murata NFL21SP706X1C3D to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
