Surface mount EMI/RFI filter with 100pF capacitance and 50V DC voltage rating. Features a 0805 EIA standard package size (2012 metric) with a maximum current rating of 700mA. Operating temperature range is -55°C to 125°C, with a DC resistance of 300mΩ. This RoHS compliant component is designed for data line filtering.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Murata NFM21CC101U1H3D datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 100pF |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Package/Case | 0805 |
| Current | 700mA |
| Current Rating | 300mA |
| DC Resistance (DCR) | 300mR |
| Depth | 1.25mm |
| Height | 0.85mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2mm |
| Max Current Rating | 700mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Voltage Rating (DC) | 50V |
| Mount | Surface Mount, PCB |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | EMIFIL®, NFM21C |
| Termination | Flat |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 50V |
| Voltage Rating | 50V |
| Voltage Rating (AC) | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 1.25mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Murata NFM21CC101U1H3D to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.