Murata NFM55PC155F1H4L technical specifications.
| Capacitance | 1.5uF |
| Case Code (Imperial) | 2220 |
| Case Code (Metric) | 5750 |
| Package/Case | 2220 |
| Current | 6A |
| Current Rating | 6A |
| DC Resistance (DCR) | 10mR |
| DC Resistance-Max | 10mR |
| Depth | 5mm |
| Height | 2.2mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 5.7mm |
| Max Current Rating | 6A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Voltage Rating (DC) | 50V |
| Mount | Surface Mount, PCB |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | EMIFIL®, NFM55P |
| Termination | Flat |
| Tolerance | 80% |
| Voltage | 50V |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.197inch |