
Surface mount EMI/RFI filter with 100pF capacitance and 100 Ohm resistance. Features a 25mA current rating and 50VDC maximum voltage rating. This flat-style, single-channel filter is housed in an 0805 (2012 metric) case and is supplied on tape and reel. Operating temperature range is -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Murata NFR21GD1011012L datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 100pF |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Package/Case | 0805 |
| Circuit Type | Filter |
| Current | 25mA |
| Current Rating | 25mA |
| DC Resistance-Max | 100R |
| Depth | 1.25mm |
| ESD Protection | No |
| Height | 0.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2mm |
| Max Current Rating | 25mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (DC) | 50V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Frequency | N/A |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 100R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | EMIFIL®, NFR21G |
| Termination | Flat |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Murata NFR21GD1011012L to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.