
Isolated DC-DC regulated power supply module, surface mountable in an SMD/SMT package. Features dual 15V outputs, each delivering 33mA with a total output power of 1W. Operates with a 5V nominal input voltage (4.5V to 5.5V range) and offers 1kV isolation. Achieves 78% efficiency and a wide operating temperature range of -40°C to 85°C. UL94 V-0 flammability rating and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Current - Output 1 | 33mA |
| Current - Output 2 | 33mA |
| Depth | 7.7mm |
| Efficiency | 78% |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Height | 0.26inch |
| Isolation | Isolated |
| Isolation Voltage | 1kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 15.24mm |
| Max Input Voltage (DC) | 5.5V |
| Min Input Voltage (DC) | 4.5V |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 4.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 33mA |
| Max Output Power | 1W |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Input Voltage | 5V |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Current | 33mA |
| Output Power | 1W |
| Output Voltage | 15V |
| Package Quantity | 25 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | NTA |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Voltage - Output 2 | -15V |
| Width | 0.3inch |
| RoHS | Compliant |
