
The Murata NTS series resistor features a radial package with a current rating of 460uA. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. The resistor is lead free and RoHS compliant, packaged in bulk quantities of 100.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Murata NTSA0WC303FE1B0 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| Current Rating | 460uA |
| Depth | 2.5mm |
| Height | 6mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.3mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 30kR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | NTS |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 1% |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Murata NTSA0WC303FE1B0 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.