
The NTS Series resistor is a through hole component with a radial package. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. The resistor is lead free and RoHS compliant, with a current rating of 100uA. It is available in a bulk packaging with 100 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Murata NTSA0XV103EE1B0 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| Current Rating | 100uA |
| Depth | 1.8mm |
| Lead Diameter | 0.4mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 2.5mm |
| Length | 3mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 10kR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | NTS |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3% |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Murata NTSA0XV103EE1B0 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.