
The NXFT15XH103FA1B060 is a 10kR resistor from Murata with a tolerance of 1% and a package size of 0402. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. The resistor is designed for free hanging applications and has a maximum power dissipation of 100mW. It is compliant with RoHS regulations and is packaged in a bulk quantity of 1000 pieces.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Murata NXFT15XH103FA1B060 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | 0402 |
| Lead Diameter | 0.3mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 100mW |
| Mount | Free Hanging |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| Resistance | 10kR |
| Resistance Tolerance | 1% |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | NXF |
| Tolerance | 1% |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Murata NXFT15XH103FA1B060 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.