The Murata NXRT15XV103FA1B020 is a 10kR 1% radial through hole resistor with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a maximum power dissipation of 7.5mW and is packaged in a 0402 case with a height of 2mm and a lead diameter of 0.4mm. The resistor is RoHS compliant and available in quantities of 500 per tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Murata NXRT15XV103FA1B020 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | 0402 |
| Height | 2mm |
| Lead Diameter | 0.4mm |
| Lead Pitch | 2.5mm |
| Length | 5mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 7.5mW |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 10kR |
| Resistance Tolerance | 1% |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | NXR |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 1% |
| Width | 4mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Murata NXRT15XV103FA1B020 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.