
The OKY-T/10-W5N-C is a 7-pin surface mount step down DC/DC converter from Murata. It operates over a temperature range of -40°C to 85°C and has a maximum output power of 33 watts. The device is non-isolated and has a single output. It can handle a maximum input voltage of 5.5V and a maximum output current of 10A.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Murata OKY-T/10-W5N-C datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package Family Name | SMD |
| Package/Case | SMD |
| Package Description | Surface Mount Device |
| Pin Count | 7 |
| PCB | 7 |
| Package Length (mm) | 33 |
| Package Width (mm) | 13.5 |
| Package Height (mm) | 8.4 |
| Mounting | Surface Mount |
| Isolation | Non-Isolated |
| Type | Step Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Minimum Input Voltage | 2.4V |
| Output Voltage | 0.7525 to 3.63V |
| Maximum Input Voltage | 5.5V |
| Maximum Output Power | 33W |
| Maximum Output Current | 10A |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Cage Code | SS898 |
| EU RoHS | Yes with Exemption |
| HTS Code | 8542390001 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Murata OKY-T/10-W5N-C to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.